22 Temmuz 2015 Çarşamba

GEZİ NOTLARI -2(ÇEŞME VE ÇEŞME KALESİ-TEMMUZ 2015)

Çeşme, İzmir ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir. Yüzölçümü 260 km²'dir. Nüfusu 2014 yılı itibarıyla 39.243 kişidir. Tarihteki on iki İyon kolonisinden biridir.

Çeşme yöresi, 11. yüzyıl sonlarında büyük Türk denizcisi Çaka Bey ile Türk egemenliğiyle tanışmıştır. Osmanlı egemenliğine geçişi, 14. yüzyıl sonlarındadır. En çarpıcı Osmanlı eserlerinden biri burada bulunan Çeşme Kalesi’dir. Çeşme ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen eserler Çeşme Kalesi içindeki müzede sergilenmektedirKIRIM HANI 1.KAPLAN GİRAY HAN

(Rodos 1680 - Sakız 1738) Kırım ham. 1716'da ikinci kez görevinden alınınca ilkin Gelibolu'ya sürgün edileli, ancak daha sonra Bursa'daki çiftliğinde oturmasına izin verildi. Böylece 1730'daki Patrona Halil Ayaklanmasına dek Bursa'da sürgün olarak yaşadı. Ayaklanmacıların baskısı ile yeniden Kırım hanlığına getirilmek istendi, başlangıçta buna direndi ise de sonunda kabul etmek zorunda kaldı. İstanbul'a gitti ve ustaca bir siyaset güderek ayaklanmacıların ele başısı Patrona Halil'in yakalanıp idam edilmesini sağladı. Bursa'da on dört yıl kadar sürgün yaşamı süren K'nin üçüncü hanlığı da fazla sürmedi. 1736'da üçüncü kez görevden alınarak Sakız'a sürüldü. Yeni hanın ricasıyla sürgün yeri Gelibolu olarak değiştirildiyse de, Kırım'da yeniden han değişince bir kez daha Sakız adasına gönderildi ve orada öldü.
                     3.DURAK ALAÇATI VE BAFA GÖLÜ...
                                            Photographer:Zümrüt Yılmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder