21 Temmuz 2015 Salı

GEZİ NOTLARI-1(İzmir deki tarihi asansör ve asansörün bulunduğu Dario Moreno sokağı- TEMMUZ 2015)


iLK DURAK,
İzmir'in Asansör semtinde yaşamış olan  Dario Moreno sokağındayız.

Dario Moreno (3 Nisan 1921, Aydın-1 Aralık 1968, İstanbul), Yahudi asıllı Türk gitarist, piyanist ve sinema oyuncusu.
Hepimizin kolayca hatırlayabileceği bir çok şarkısı vardır.
Sizin için "Deniz ve Mehtap"'ı seçtim.Fotoğrafın altındaki link'e tıklarsanız dinleyebilirsiniz.


                                              https://youtu.be/Q6WlhJtiz78

TARİHİ ASANSÖRÜN HİKAYESİ
Asansör, 1907 yılında İzmir'in en eski semtlerinden biri olan Karataş'ta, Yahudi işadamı Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırıldı. Nesim Levi, aynı zamanda bugün kitapları dünyada en çok satan ünlü Fransız yazar Mario Levi'nin büyük babası.
Nesim Levi, deniz seviyesindeki Mithatpaşa Caddesi'nden 55 metre yükselikteki Halil Rıfat Paşa Caddesi'ne ulaşmak için, her gün 155 basamak çıkmak zorunda olan hemşehrilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için asansörü yaptırmıştı. Daha sonra semtin ismi "Asansör" olarak kaldı.

Nesim Levi'nin Fransa ve İtalya'dan getirttiği mühendislerin çizdiği plana göre yapılan asansör önceleri su gücüyle çalışıyordu. Asansörün yapıldığı yerde daha önceleri taş ocağı bulunuyor ve Karataş ile Halil Rifat Paşa'yı birleştiren merdivenlerin kışın özellikle geceleri yaşlı kişiler tarafından çıkılması çok güç oluyordu.

Asansörün giriş kısmının üzerindeki Plakette Fransızca ve İbranice olarak kulenin hizmete açılış yılı olan 1907 ve yaptıran kişinin ismi olan Nesim Levi yazmaktadır.
1942 yılında Şerif Remzi Reyent'e satılıncaya kadar Asansör, Musevi Hastanesi'nin (Karataş Hastanesi) mülklerindendi ve geliri hastanenin giderlerini karşılamakta kullanılıyordu.

Asansörün tasarımı kale benzeri bir yapıtın içerisinde çift asansör şeklinde. Yapının taşları özel olarak Marseilles'den getirilmişti. İlk yapıldığında asansörlerden biri buhar, diğeri ise elektrikle çalışıyordu. 1985 yılındaki tadilat çalışmalarında buharlı asansör de elektriğe çevrildi.

Asansöre, geçmişteki ve halk arasındaki adının dışında resmi adıyla, Dario Moreno'nun doğduğu evin bulunduğu Dario Moreno Sokağı'ndan, eski Yunan Sakız evlerinin arasından geçilerek ulaşılmakta, binada çalışan iki asansörle yukarıya ulaşıldığında İzmir kuşbakışı izlenebilmektedir.
Asansörün girişiDario Moreno 'nun evinin olduğu sokakAsansör ile çıktığımız tepeden İzmir'in görünüşü.
Asansörün üst girişi.
Ara sokaktan görüntüAra sokaktan görüntü.
Bundan sonraki durak Çeşme ve Çeşme Kalesi...
                                                         Photographer:Zümrüt Yılmaz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder