16 Eylül 2014 Salı

GÜCÜN,AZMİN,ZEKANIN ,BİLGELİĞİN VE SADAKATIN SİMGESİ KOİ BALIĞI

Koi balığı yada sazan balığı, bir japon dövme figürüdür ve hem japon hemde çin efsanelerinde, fablarında, hikaye ve masallarında önemli bir yeri vardır. Bu hikayelerin çoğunda koi balığı, onların çabaları ve emekleri ile dönüşüm geçirerek şelaleleri tırmanır hale gelir, en nihayetinde de bir ejdere dönüşür. Koi simge olarak zorluklar karşısında duran güçlü karakteri ve azmi temsil eder. Sazan balığı ayrıca bilgeliği, zekayı, sürerliliği ve sadakati temsil eder.

Japonyada ve Çinde uzun zamandır gücün ve erkeksiliğin simgesi olarak bilinir. Bir efsanede koi balığı Ejder geçidindeki, Sarı Nehirde bulunan bir şelaleye tırmanmıştır. Bu tırmanışı sırasında azminden ve engellere göğüs gerip onları aşabilmesinden dolayı bir ejdere dönüşmüştür. Eski bir söz vardır ; Koi yakalandığı zaman bıçak karşısında titremeden durur. Bu, bir samurai savaşcısının kılıç karşısında korkusuzca durması gibidir. Budizmde koi okyanusu geçerkenki korkusuzluğu ve cesareti simgeler, insanlara şunu hatırlatır, hayatımızda çektiğimiz sıkıntılar bizim kendi yolculuğumuzdan kaynaklanmaktandır. Koi gibi meşhur bir balık yüzyıllar boyunca sayısız efsanelerde yerini almıştır. Asya genelinde Cengiz Han tarafından 12 . yüzyılda yayıldığına inanılır. Cengiz Han yolculuğu sırasında yemek stoku olarak bulundurduğu koi balığını, yolu üzerindeki göllere ve nehirlere salarak yoluna devam etmiştir.

Güzelliği ve çekiciliği, koi balığını japoınyada aile simgesi haline getirmiştir. Siyah koi babayı, alev kırmızısı koi anayı, beyaz ve mavi koi oğlanı, pembe ve kırmızı koi ise kızı temsil eder.

     Erkeksiliğin değer verdilği yerlerde koi dövmesinin popüler oluşu şaşırılacak birşey değildir. Japonyada koi deseni oğlanların el veya ayaklarının ön kısmında yeralır. Hayat yolculuğuna devam ederken kendiside gelişir ve eğer hak ederse sırtına ejder dövmesine sahip olur. Bu onun hayattaki yolculuğunda koi balığından, Ejder Geçidindeki Şelalenin tersine tırmanıp ejdere dönüşmesini simgeler.

     Desendeki balığın bıyıklarını renklendirmek veya balık gövdesine özel bir simge yaptırmak, o gencin hayatındaki hedeflerini ve varmaya çalıştığı amaçlarını simgeler. Şahsi muhteşemlik, ulusal gurur gibi duyguların simgelenmesinde beyaz koi ve alnında kırmızı bir nokta tasarımı tercih edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder